Jautrūs koralų atolai - Kiribačio ir Maršalo salyno nacionalinė diena

Jungtiniame Ramiojo vandenyno paviljone tarp daugelio įvairių valstybių šalimais vienas kito įsikūrę kaimyninių Kiribačio ir Maršalo salyno stendai. Daugelis europiečių tikriausiai įtartų, kad Maršalo salyno vardas yra kilęs iš kažkurio tyrinėtojo ar atradėjo vardo, tačiau mažai kas nutuokia, ką reiškia Kiribatis. Kiribatis (gilberto kalba Kiribas) yra salyno atradėjo Tomo Gilberto pavardė, kaip ją taria vietos gyventojai.

Abi valstybės sudarytos iš daugelio salų, išsimėčiusių į pietus nuo pusiaujo Ramiajame vandenyne. Be to, joms abiem labai jautrus vandenyno lygio kilimo klausimas. Kiribatis aktyviai dalyvauja įvairiose ekologinėse programose, tai Ramiojo vandenyno lyderis šiuo klausimu. Dėl nepaliaujamai kylančio vandenyno lygio jau vedamos derybos su Fidžiu dėl keleto salų pirkimo, kur būtų galima iškelti vietos gyventojus.

Tai atsispindi ir Kiribačio stende. Jame lankytojai gali susipažinti su įvairia ir spalvinga Kiribačio gyvūnija ir augmenija: įvairiausi vėžiagyviai, medūzos, kriauklių bei koralų pavyzdžiai. Kita ekspozicijos dalis skirta Kiribačio kultūrai: tradiciniai namukai, dirbiniai iš kriauklių bei koralų. Nepamirštamos ir fregatos nacionalinis Kiribačio paukštis, kurio grakštus siluetas skrieja virš bangų kylant saulei ant Kiribačio vėliavos bei herbo.

Maršalo salyno stendas daugiau koncentruojasi į rankomis kurtus dirbinius. Lankytojai gali žavėtis įvairiausiomis girliandomis, gėlėmis, padarytomis iš kokosmedžio. Juos Maršalo salyno gyventojai dėvi vestuvių, gimtadienio ir kitomis ypatingomis progomis. Kilimėliai iš pandano medžio, papuošalai iš kriauklyčių pritrauks ne vieno akį. Vienas įspūdingesnių eksponatų: iš kokosmedžio padarytas Maršalo salyno žemėlapis, kuria pažymėtos 31 Maršalo salyno sala ir astroliabija, kuria kadaise buvo nustatomos pasaulio kryptis ir orientuojamasi jūroje. Tačiau paviljono darbuotojui teko prisipažinti, kad jis pats šiuo įrankiu naudotis nemoka.

Galbūt neatsitiktinai kaimynai Kiribatis ir Maršalo salynas šventė savo nacionalinė dieną Pasaulinėje Josu parodoje kartu liepos 12, kuri yra ir Kiribačio nepriklausomybės diena.

Per Kiribačio nacionalinės dienos oficialią dalį buvo kalbama apie pastangas sustabdyti jūros lygio kilimo, išsaugoti nepakartojamą salų florą ir fauną. Baigdamas savo kalbą Kiribačio Komunikacijos ir transporto ministras priminė Kiribačio moto: te mauri, te raoi ae to tabamoa (sveikatos, taikos ir klestėjimo). Kultūrinėje dalyje pristatyti tradiciniai Kiribačio šokiai, kuriuose atkartojami grakštūs ir tikslūs nacionalinio Kiribačio paukščio fregatos judesiai. Maršalo salyno kultūrinė programa: kariniai šokiai, kuriuos šoko nendrėmis apsikaišę vyrai. Ištraukas iš kultūrinių programų galima pasižiūrėti žemiau esančioje vaizdo medžiagoje.

 

Parengė: Martynas