Kazachstanas

Kazachstanas, kuris yra labiausiai nuo Pasaulinio vandenyno nutolusi valstybė, yra viena iš kandidačių rengti pasaulinę EXPO parodą 2017-aisiais metais. Tai lankytojai gali sužinoti net neužėję į paviljoną: jo sienos žėri 2017-ųjų metų parodos projekto šūkiais.

Kadangi Kazachstano paviljone kas 15 minučių vyksta tradicinių šokių ir dainių pasirodymas, lankytojams tenka šiek tiek palaukti. Pro skaitmeniniais vaizdais spindintį koridorių patenkama į 150-ies vietų salę, kur tradiciniu Kazachstano instrumentu dombra grojantis kazachas sveikina apsilankiusius. Pasirodymas prasideda filmuota medžiaga, kurioje iš fraktalų suformuojama suakmenėjusi priešistorinių laikų kriauklė. Iš jos gimsta kazachų legenda apie paukštę Umai, kuri seniai seniai, lakiodama virš vandenų, ieškojo vietos padėti kiaušinį. Jai neliko nieko kito, kaip nerti į vandenyno dugną. Senoji legenda siejama su Pasaulinės Josu parodos tema: mums reikia saugoti vandenynus. Filmuotoje medžiagoje užsimenama, kad Kazachstanas vienintelė Centrinės Azijos valstybė, kuri ėmėsi saugoti Aralo jūrą, sėkmingai sustabdė jos džiūvimą ir vandenų sūrėjimą. Pertraukose lankytojai gali pasigėrėti tradiciniais Kazachstano šokiais ir dainomis.

Po pasirodymo patenkama į išėjimo salę, kur pristatomas tarptautinės parodos Astana 2017 projekto maketas, ekranuose trumpai supažindinama su Kazachstanu, jo gamta, paukštė Umai pasakoja apie vandenynų išsaugojimo svarbą. Specialiai įrengtose vietose lankytojai gali ne tik nusifotografuoti, bet ir skaitmenines nuotraukas nusiųsti sau ar draugams elektroniniu paštu kartu su linkėjimais iš Kazachstano paviljono.

Kazachstano nacionalinės dienos, kuri vyko liepos 28-ąją dieną metu ypatingas dėmesys skirtas 2017-ųjų metų pasaulinei parodai. Pasaulinės Josu parodos generalinis komisaras I Čiunchi užsiminė, kad Korėja buvo pirmoji šalis, kuri palaikė Kazachstaną. Kazachstano prekybos ministras pabrėžė, kad Kazachstano siūloma 2017-ųjų metų pasaulinės EXPO parodos tema Ateities energija tiesiogiai susijusi su Josu parodos tema Gyvieji vandenynai ir pakrantės.

Kazachstanas daugiatautis ir margaspalvis, nes jo kultūra nuo seniausių laikų veikė įvairiausios pasaulio kultūros ir civilizacijos, juk per jo pietus ėjo vienas seniausių ir svarbiausių pasaulio prekybos kelių Šilko kelias. Marga Kazachstano kultūra pristatyta per kultūrinę nacionalinės dienos programą: tautinė kazachų daina grojant styginiu instrumentu kobyz, tradiciniai šokiai, operos arija, populiariosios muzikos atlikėjai, ... Ir tai tik maža dalis to, ką gali parodyti Kazachstanas.

Parengė: Martynas