Pirmieji tremtiniai dėl klimato atšilimo - Aštuonios Tuvalu salos

2012 Josu pasaulinės parodos tema Gyvieji vandenynai ir pakrantės, joje labiausiai akcentuojama ekologija, tad visai nenuostabu, kad joje dalyvauja ir Tuvalu (aštuonios salos tuvaliečių kalba), šalis, kuriai labiausiai rūpi klimato kaita. Aukščiausias Tuvalu taškas nesiekia nė 5 metrų virš jūros lygio, todėl kylantis vandenynų lygis labai aktuali problema vietos gyventojams. 2001 metais jau yra tekę evakuoti visus Tuvalu gyventojų (tai gyventojų skaičiumi viena mažiausių valstybių pasaulyje, didesnė tik už Vatikaną, Monaką ir Nauru), o mokslininkų skaičiavimais Tuvalu visiškai išnyks iš pasaulio žemėlapių per artimiausius 50 metų, jei vandens lygis ir toliau kils tokiu pačiu greičiu.

Ant 8 Polinezijos koralų rifų įsikūrusios Tuvalu valstybės stendas yra įsikūręs Jungtiniame Ramiojo vandenyno paviljone. Jame yra trumpa informacija apie valstybę, vaizdo medžiaga, tradiciniai dirbiniai: papuošalai iš kriauklių, kokosmedžio žievės, polinezietiški sijonai.

Tiek Josu pasaulinės parodos komisaras I Čiunchi (Lee Jun-hee), tiek Tuvalu Užsienio reikalų, prekybos ir turizmo ministras Apisai Ielemia, kalbėję Tuvalu nacionalinės dienos oficialios ceremonijos metu, akcentavo Tuvalu dalyvavimo šioje pasaulinėje parodoje svarbą. Baigdamas oficialią kalbė Tuvalu Užsienio reikalų, prekybos ir turizmo ministras Apisai Ielemia pasiūlė likti optimistais, linkėdamas sėkmės Tuvalu gimtąja kalba: Tuvalu mo te Atua (Viešpatie, saugok Tuvalu). Jis užsiminė, kad net ir gyvendami toli nuo tėvynės tuvaliečiai nepamiršta savo šaknų. Tuo netruko įsitikinti ir susirinkę žiūrovai: pasigirdus polinezietiškiems ritmams tuvaliečiai žavėjo plastiškais judesiais, kuriuose matyti saulė ir mėnulis, žvaigždės, banguojanti jūra, plaukiojantys ir žvejojantys tuvaliečiai, valčių rišimas. Svarbiausia pasirodymo detalė: kombinacija iš keleto judesių, paimtų iš šokių, kuriuos tikriausia suprato kiekvienas žiūrovas: aš ir tu, mes visi kartu, turime stengtis mūsų Žemės labui.

Parengė: Martynas